A więc chcesz wykonać wiatę drewnianą, jakiego rodzaju dach powinieneś/powinnaś wybrać?

Blog

Dobrze wykonana wiata drewniana to nie tylko funkcjonalne rozwiązanie, ale również element ozdobny, który może podkreślić charakter Twojego ogrodu czy posesji. Być może rozważasz postawienie wiaty garażowej dla twojego samochodu, lub marzy ci się efektowna altana grillowa. W tym artykule przedstawimy różne rodzaje poszycia dachowego, które wchodzą w grę, jeśli chodzi o drewniane wiaty.

Blachodachówka jako zadaszenie wiaty drewnianej:

Blachodachówka jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań jeśli chodzi o pokrycie dachowe. Jest to materiał wytrzymały, dość tani, odporny na warunki atmosferyczne, łatwy w montażu i dostępny w wielu kolorach. Jeśli zależy ci na budżecie, to świetnie sprawdzi się ona jako zadaszenie wiaty garażowej. Niestety rozwiązanie to ma też swoje wady. Tego typu zadaszenie wiaty jest przede wszystkim bardzo głośne w czasie deszczu czy gradobicia. Poza tym dość szybko się nagrzewa i nie jest tak długowieczna, jak się powszechnie wydaje. Wiata wykonana w tej technologii będzie wymagała wymiany poszycia prawdopodobnie po kilkunastu latach, w zależności od jakości zastosowanej blachodachówka, jak i stopnia wystawienia Carportu na ciężkie warunki atmosferyczne. Blachodachówka ma też wadę estetyczną. Od spodu zawsze wygląda źle. W przypadku montażu wiaty z poszyciem blaszanym zazwyczaj musimy wykonać nadbitkę drewnianą, na niej ułożyć papę bądź membranę paroprzepuszczalną, kontrłaty oraz łaty. Dzięki temu od spodu oglądamy powierzchnię drewna, a nie białą blachę. Wpływa to jednak znacząco na koszty, co sprawia że w większości przypadków montażu wiaty garażowej to rozwiązanie przestaje być budżetowe.

Papa termozgrzewalna:

Papa termozgrzewalna to inna popularna opcja jeśli chodzi o zadaszenie wiaty garażowej . Jest to materiał, który składa się z kilku warstw, które są klejone ze sobą. Papa termozgrzewalna jest wytrzymała i odpoorna na warunki atmosferyczne. Montaż jest pozornie prosty, jednak jest to praca bardzo uciążliwa i ciężka. Poszycia z papy można układać na dachach o bardzo niskim nachyleniu, więc świetnie sprawdzą się przy projektach typu: nowoczesne wiaty samochodowe. Zazwyczaj wiaty garażowe tego typu mają niemal płaski dach, często dookoła zamaskowany opierzeniem blaszanym lub drewnianym. W Przypadku tych konstrukcji warto szczególnie zwrócić uwagę na porządnie wykonany projekt wiaty, oraz czy zostało zastosowane odpowiednio mocne drewno klejone.

Dachówka jako zadaszenie drewnianej wiaty garażowej:

Dachówka to jeden z materiałów najczęściej porządanych, szczególnie jeśli chcemy aby nasza wiata ogrodowa robiła jak najlepsze wrażenie. Jest to bardzo trwały materiał, dachówki są dostępne w wielu fasonach i kolorach. Tego typu dach może sprawić, że twoja nowoczesna wiata garażowa będzie wyglądała jeszcze bardziej modernistycznie, lub nadać klasyczny wygląd twojej tradycyjnej angielskiej altanie. Dachówka jest również stosunkowo cicha podczas opadów deszczu i nie nagrzewa się tak jak blachodachówka, co może być korzystne w cieplejsze dni.

Niestety dachówka ma też swoje wady. Jest ciężkim materiałem więc będzie wymagała użycia odpowiednio wytrzymałych przekrojów belek. Dodatkowo dachówka jest dość droga. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę cenę dachówek skrajnych oraz gąsiorów. Szczególnie dla inwestorów, którym marzy się drewniana wiata garażowa z dachem dwuspadowym. Koszt wszystkich elementów skrajnych może być nawet kilkukrotnie wyższy niż koszt dachówek połaciowych. To co w przypadku dachów budynków o dużych połaciach może być marginalizowane, w przypadku małych połaci wiat drewnianych potrafi stanowić finansową barierę nie do przejścia.

Gonty bitumiczne czy sprawdzą się na dachu wiaty garażowej?

Gonty bitumiczne to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań jeśli chodzi o drewniane garażowe wiaty. Są to kawałki tworzywa bitumicznego formowane w kształt imitujący różnego rodzaju dachówki. Gonty występują w wielu kolorach. Są dość lekkie, tanie i stosunkowo długowieczne. Wiaty garażowe drewniane pokryte tym tworzywem potrafią wytrzymać ponad 20 lat, zanim będzie trzeba będzie wymienić gont.Gonty świetnie tłumią odgłosy deszczu, a wraz ze specjalną membrana bitumiczną tworzą bardzo szczelną powłokę, nawet przy dachach o niskim nachyleniu. Jeśli przy ich układaniu zastosujemy blaszane opierzenia wykończeniowe to przy niskim budżecie jesteśmy w stanie uzyskać na prawdę elegancki efekt. Do wad gontów bitumicznych zaliczyłbym brak możliwości recyclingu tego materiału. Dodatkowo zawsze pod gontem musimy zastosować deskowanie bądź płytowanie jako nadbitkę dachu. Ze względów praktycznych i estetycznych polecam tę pierwszą opcję.

Gonty Drewniane i Łupkowe a Nowoczesna Wiata Drewniana?

Wbrew pozorom gonty drewniane i łupane kamienne wciąż są w użyciu i mają się całkiem dobrze. Jest to oczywiście materiał klasy premium. Zarówno surowiec jak i jego ułożenie to koszty zazwyczaj kilkukrotnie wyższe niż wcześniej opisywane alternatywy. Dach z łupka drewnianego pięknie sprawdzi się jako zadaszenie tradycyjnej altany przy karczmie, choć występują również piękne dekoracyjne gonty z thermojesionu, które mogą stać się ozdobą dachu jak i elewacji twojej nowoczesnej wiaty garażowej.Gonty kamienne to oczywista klasa sama w sobie. Poszycie z takiego materiału zrobi wrażenie na każdym, kto tylko zawita do twojej altany ogrodowej. Wadą gontów drewnianych jest ich biodegradowalność. Dobrze wykonany gont drewniany trzeba wymieniać co kilkadziesiąt lat. Gont kamienny jest praktycznie odporny na wszystko, poza oczywiście kataklizmami.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego poszycia dla twojej wiaty ogrodowej to ważna sprawa. Warto do tej sprawy podejść z jak największą ilością informacji oraz rozważyć wszelkie przeciwności. Jeśli zależy ci tylko na funkcji i budżecie to wybierz papę, lub blachodachówka. Jeśli zależy ci na stanie portfela, ale nie chcesz rezygnować z ładnego wyglądu- wybierz gont bitumiczny. Jeśli stawiasz na ponadczasowe i trwałe rozwiązania, to wybierz dachówkę, gont kamienny lub drewniany.

Zbudujmy coś pięknego

Stwórzmy coś dla Ciebie

Projekt
Doświadczenie
Perfekcyjne wykonanie

Kochamy drewno i nie boimy się z nim pracować.

Logo w Wdrewnie.com
Warsztat

ul. Rzemieślnicza 5

51-188 Psary

504 336 570

Email:

kontakt@wdrewnie.com

Zamów wycenę

Kontakt

Zaufaj doświadczeniu. Buduj z nami piękne rzeczy. Z drewna.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami